Serwis używa plików cookies, których zakres wykorzystania określają ustawienia Twojej przeglądarki. Bez zmiany tych ustawień informacje z plików cookies mogą być wykorzystane w celu personalizacji wyświetlanych reklam. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
zamknij

Jak korzystać z formularza "Bezprawne treści"

Formularz "Bezprawne treści" może zostać wykorzystany do wysłania zgłoszenia do administratora serwisu, w którym zostały udostępnione bezprawne lub inne szkodliwe treści. Treść przesłanej wiadomości zależy od wyborów dokonanych przez użytkownika oraz danych dostarczonych w trakcie uzupełniania formularza.

W pierwszym kroku należy określić kategorię zgłaszanych treści. Użytkownik ma do wyboru:

  • komentarze innych użytkowników opublikowane w serwisach udostępniających usługę komentarzy, ale też komentarze na forach dyskusyjnych
  • wpisy na blogach lub posty (w tym tweet'y) opublikowane w serwisach społecznościowych,
  • artykuły prasowe opublikowane w mediach internetowych,
  • inne treści (zdjęcia, materiały audio/video).

Na tym etapie użytkownik określa też dokładny adres strony internetowej, na której znajdują się zgłaszane treści. Na podstawie tego adresu baza serwisu obywatelesieci.pl zostanie przeszukana pod kątem tego, czy znajduje się w niej adres e-mail administratora serwisu, na który należy wysłać zgłoszenie. W przypadku jego braku użytkownik będzie musiał sam określić ten adres (adresy e-mail powinny zostać wskazane co najmniej na podstronach z regulaminem danego serwisu). Użytkownik może też zostać poinformowany o istnieniu u niektórych administratorów odrębnych procedur zgłaszania bezprawnych treści (głównie zagraniczne serwisy internetowe).

W drugim kroku użytkownik określa zgłaszane treści. Przy wyborze komentarzy, wpisów lub artykułów prasowych należy skopiować tekst zgłaszanych treści. Dzięki opcji "dodaj kolejny komentarz" formularz umożliwia zgłoszenie za jednym razem kilku komentarzy znajdujących się pod tym samym adresem internetowym. Gdy zgłoszenie dotyczy wpisów lub artykułów, to nie ma potrzeby wskazywania zgłaszanych treści w całości, a jedynie tych fragmentów, które są oceniane jako bezprawne lub szkodliwe (opcja "dodaj kolejny fragment"). Jeżeli zostały wybrane inne treści, to należy dołączyć zrzut ekranu, na którym treści te będą widoczne w otoczeniu zgłoszonej strony internetowej (plik graficzny, najlepiej w formacie .png lub .jpg - maksymalny rozmiar przesyłanego pliku to 1 megabajt). Na tym etapie można też zaznaczyć pole wyboru (checkbox) wskazujące na fakt uprzedniego zgłoszenia przez użytkownika wskazywanych treści.

Krok trzeci polega na wskazaniu powodu zgłoszenia, czyli rodzaju naruszenia. Tutaj istnieje możliwość wskazania kilku opcji jednocześnie, o ile oczywiście zgłaszane treści stanowią naruszenia różnego rodzaju. Użytkownik ma także możliwość  określenia powodu zgłoszenia własnymi słowami, co umożliwia wybór pola "inne". W przypadku zgłoszenia artykułu prasowego lub wpisu na blogu, które zostały opublikowane przez administratora serwisu i zarzuca się im naruszenie dóbr osobistych, użytkownik może określić czy domaga się przeprosin oraz wskazać ich treść i miejsce publikacji (adres strony internetowej). Takiej możliwości nie ma przy zgłaszaniu treści dostarczonych przez użytkowników, kiedy to co do zasady administrator serwisu nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Ostatni krok polega na uwiarygodnieniu zgłoszenia przez podanie danych osobowych zgłaszającego. Jeżeli użytkownik działa w imieniu jakiejś firmy lub organizacji, to może wskazać jej nazwę. W innym wypadku pole to może pozostać puste. Dla celów wysłania zgłoszenia konieczne jest zapoznanie się z regulaminem serwisu oraz zaznaczenie dwóch pól wyboru, tj. o akceptacji regulaminu oraz oświadczenia, że podane informacje są zgodne z prawdą. Po kliknięciu w przycisk "wyślij" na podany przez użytkownika adres e-mail zostanie wysłana wiadomość umożliwiająca potwierdzenie zgłoszenia. Należy pamiętać, że potwierdzenie zgłoszenia jest możliwe tylko w ciągu 24 godzin od uzupełnienia formularza. Po tym czasie treść zgłoszenia, wraz z wszystkimi dostarczonymi danymi, zostaje usunięta z serwisu.

Jeżeli użytkownik kliknie w przesłany link aktywacyjny, to zgłoszenie zostanie przesłane w formie wiadomości e-mail do wskazanego usługodawcy oraz, jako kopia, na adres e-mail użytkownika dokonującego zgłoszenia.