Serwis używa plików cookies, których zakres wykorzystania określają ustawienia Twojej przeglądarki. Bez zmiany tych ustawień informacje z plików cookies mogą być wykorzystane w celu personalizacji wyświetlanych reklam. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
zamknij
7 miesiąc temu przez Xovvi

Jak najlepiej zdezynfekować jednorazową maseczkę? Pan Rafał przeprowadził test

brak rzetelności
Opublikowano w kobieta.wp.pl
„ Pan Rafał opublikował w mediach społecznościowych test najpopularniejszych w sieci sposobów dezynfekcji jednorazowych maseczek. Wiemy, które z nich okazały się bezskuteczne.”
„ Mężczyzna kupił maseczki chirurgiczne wykonane z trzech warstw tkaniny atestowanej, typ II, BFE 98% proc., a następnie postanowił poddać je trzem metodom dezynfekcji: prania, wypiekania oraz namaczania w alkoholu – to właśnie te domowe sposoby są polecane przez internautów”
„ Po wykonaniu testu mężczyzna nie ma wątpliwości, że domowe sposoby "dezynfekcji" są nieskuteczne i lepiej ich nie stosować.

– Każda z wymienionych metod doprowadza do osłabienia właściwości maseczki. Osoby zmuszone do wielokrotnego użycia jednorazowego wyrobu medycznego, przy braku dostępu do profesjonalnych środków, muszą rozważyć bezpieczeństwo stosowanych metod – podkreśla pomysłodawca testu w rozmowie z Kobieta WP.”

Komentarz zgłaszającego

Cały artykuł opiera się na teście „pana Rafała z mediów społecznościowych” co samo w sobie jest dziennikarstwem nierzetelnym. Dziennikarka pisząca ten artykuł używa niesprawdzonych informacji zaczerpniętych z mediów społecznościowych. Przed napisaniem artykułu takie informacje powinno się sprawdzić, szczególnie jeśli informacje zawarte w artykule mogą mieć wpływ na zdrowie i zachowanie ludzi w czasach światowej pandemii wirusa. Wystarczy poszukać informacji w źródłach naukowych aby dowiedzieć się, że istnieją skuteczne domowe sposoby na odkażanie masek przy jednoczesnym zachowaniu właściwości filtrujących. Dowodzą temu chociażby badania naukowe uniwersytetu Stanforda w USA z 25 marca 2020 roku, do których link dodaję w załączniku.

Źródła:

Pokaż komentarze